anneler günü

Anneler Günü mayısın ikinci haftası neden kutlanıyor?

Anneler gününün tarihi Yunan mitolojisinde Tanrıların Anası Rhea’nın için düzenlenen bahar kutlamalarından başlar. Daha sonra  1600 yıllarda İngiltere’de Paskalya’dan önceki kırk günlük dönemi adında  yani Lent’in dördüncü Pazarı ‘Annelik Pazarı’ adı altında kutlanırdı.

O dönemde İngiltere’de yoksullar, genellikle zenginlerin evlerinde hizmetçi olarak çalışırlardı. Çalışanlar evlerinden uzakta olduğundan çalıştıkları evlerinde yaşarlardı. Annelik Pazarı sırasında, çalışanlar tatil yapar ve evlerine dönerek hafta sonunu anneleriyle birlikte geçirebilirlerdi.  annelik pastası denilen bir pasta yapılarak kutlanırdı.

Avrupa’da yayıldıkça kutlamalar “Ana Kilise” adında kutlamalara dönüştü.

Kutlamaların başlaması

Amerikada  Anneler Günü kutlamaları ilk kez 1872’de Savaş marşının söz yazarı Julia Ward Howe’un önerisiyle barışa adanan gün olarak kutlanmaya başladı.

1907’de Philadelphia’lı Ana Jarvis Anneler Günü’nün kutlanması için bir kampanya başlattı. Jarvis, annesinin kilisesini annesinin ölüm gününde yani her yıl Mayıs’ın ikinci pazarında  1908’den başlayarak anneler günü Philadelphia’da da kutlanır oldu.

1911’de her ABD eyaletinde Anneler Günü kutlanır oldu. Başkan Woodrow Wilson, 1914’de Anneler Günü’nü ilan ederek her yıl Mayıs ayının ikinci pazarında kutlanacağını duyurdu.

Danimarka, Finlandiya, İtalya, Türkiye, Avustralya ve Belçika’da da her yıl Mayıs’ın ikinci pazarı Anneler Günü Kutlanıyor.

 

Günümüzde Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan anneler gününde annelerimize ne tür hediye alınıyor inceleyelim.

1-Özel Yemek Tarifi Defteri

2-Fotoğraflı Tepsi, Bardak

3-Çiçek

4-Kişiye Özel Kesme Tahtası (isimli) , Mesajlı Merdane , isimli mutfak önlüğü

5-Kahve Sever Anneye Fincan seti

6-İsimli  Kolye

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunlara da Baktınız mı?

Tüm Hakları saklıdır.
Tema Sahibi tahubilisim@gmail.com