Dünyanın En Hızlı Büyüyen Bitkisi

Bilimsel ismi Bambusoideae olan yani halk arasında Bambu dediğimiz bitkidir. Bazı yörelerde karşımıza hint kamışı, bambuseae ve olyreae diye bilinen bitkidir.  Yaklaşık 1300 bitki türlerinden oluşan bir bitki ailesinden oluşmaktadır.

Bambuseae  türü bambular, büyümesi ağaç gibi olan, ince yapraklı büyük çiçekli bambu türüdür. İşte bu Bambular büyümekte sınır tanımayan tanımazlar hatta  38 metre uzunluğa ve 80 santimetre genişliğe ulaşabilirler.

Hatta bir günde bir bambu yaklaşık olarak 90 cm kadar uzamaktadır.

Dünyada genel olarak Bambular Muson ve Güney Afrika civarlarında yetişmektedir. Ayrıca Afrika’nın düzenli olarak yağmur alan bölgelerinde de yetiştiği görülmektedir. Bu bitkiler yüksek karbondioksit emili yaparlar yani ülkemize çok gerekli bir bitki çünkü fosil yakıtlar yüzünden kış aylarında yüksek seviye karbondioksit salımı meydana gelmektedir. Fakat bu bitkilerin doğal yaşam alanı ülkemiz değildir.

 Bambunun Kullanım Alanları

Eskiden deniz araçlarının yapımında ve su borusu olarak kullanılmıştır. Ayrıca müzik aletlerinin yapımında kullanılan bir bitkidir. Hatta kesinlik duymuş olduğunu bambu yapımı bahçe mobilyaları vardır.

Bambu aşığı olan hayvanların başında Pandalar önde gelir. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.