Ertesi Gün Hapı Nedir?

Korunmasız bir şekilde yaşanan cinsel birliktelikler sonrasında ve diğer korunma yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda gebeliği önlemek amacı ile ertesi gün hapları kullanılmaktadır. Peki, ertesi günü hapı nedir? Ertesi gün hapı, istenmeyen gebelikler için önlem almak ve sipiral gibi yöntemlerde tercih edilen bir yöntemdir. Ancak en etkili doğum kontrol yöntemi olarak spiral önerilmektedir. Spiral yöntemi istenmeyen gebelik için % 100 koruma sağlasa da, acil durumlarda genellikle ertesi gün hapları kullanılmaktadır.

Ertesi gün haplar, cinsel birleşme sonrasında 72 saat içerisinde kullanılması gerekmektedir. Ertesi gün hapları ilişki sonrası ne kadar kısa süre içerisinde kullanılırsa korunma olasılığı bir o kadar yükselir. Ertesi gün hapları sadece progesteron hormonu içermektedir. Progesteron ve östrojen hormonunu bir arada içeren diğer ürünlere karşı daha güvenlidir. Ancak sadece östrojen hormonu içeren ürünler kullanıldığında mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı, meme hassasiyeti, karın ağrısı, az miktarda kanama gibi yan etkiler görülürken, sadece progesteron hormonu içeren ertesi gün hapında böyle bir yan etki görülmemektedir. Adet dönemlerinde yaşanan cinsel ilişkilerde nadir de olsa gebelik durumu görülebilmektedir. Bu nedenle adet dönemlerinde yaşanan cinsel ilişki sonrasında da istenmeyen gebelikler için ertesi gün hapı kullanılmalıdır.

Ertesi gün hapının koruyuculuk oranı % 70 ve %80 arasında değişim göstermektedir. %100 gibi bir koruyucu etkisi olduğu söylenemez. Ertesi gün haplarının kullanılmasına rağmen görülen gebelik vakaları da vardır. Bu nedenle ertesi gün hapları istenmeyen gebelikleri % 100 olarak engellememektedir. Ertesi gün hapları, cinsel ilişki sonrası ne kadar erken alınırsa koruyuculuk oranı yüksek olmaktadır. Süre geçtikçe koruyuculuk etkisi azalmaktadır. Ertesi gün hapları sadece acil durumlarda kullanılması gereken haplardır. Devamlı kullanıldığında sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunlara da Baktınız mı?

Tüm Hakları saklıdır.
Tema Sahibi tahubilisim@gmail.com