Sakal Çıkarma Yöntemleri

Genellikle ergenlik çağındaki erkeklerin en büyük sorunlarından biri sakal çıkmamasıdır. Bu yaşlarda büyük takıntı, mutsuzluk yaratabilir. Sakal çıkarmanın bilimsel olarak kanıtlanmış ve kanıtlanmamış birçok yöntemi vardır. Bilimsel olmayan yöntemler halk arasında yayılmıştır. Olumlu etkilerini görenlerin dışında hiç işe yaramadığını söyleyenlerde bulunmakta. Bilinen sakal çıkarma yöntemlerinden bahsedelim.
Başvurulacak ilk yöntem jiletdir.  Jilet vurarak kılın yüzün diğer bölümlerine  yayılmasını ve köklerin güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken durumlar var. Jileti yanlış kullanmanız ve gerektiğinden sık kullanmanız yüzünüzün tahriş olmasına neden olabilir bu hususlara dikkat etmelisiniz.

Bu yöntemden sonra en çok bilinen, etkisinin bilimsel olarak kanıtlanmadığı sarımsak gelir. Sarımsağın kıl köklerinin uzamasını hızlandırdığı iddia edilmektedir. Yüze uygulama kısmına gelecek olursak;

Bir diş sarımsağı suratınıza kızarıp, yanma hissi verene kadar sürün. 15-30 dakika bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın.  Bu işlemi günde iki defa yapabilirsiniz. Bilinen, tavsiye edilen ikinci yöntem ise Badem Yağı sürmektir. Badem yağı sakalın artmasına ve beslenmesine yardımcı olacaktır.

Sarımsak ve Badem Yağı dışında birçok doğal kür bulunmaktadır. En bilineni ve tercih edileni bahsettiğimiz yöntemlerdir. Eczanelerde satılan Sakal Serumları da çözüm olabilir. Fakat kaliteli ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olmaları gerekmektedir. Erkeklerde sakal çıkma durumu 20-21 yaşına kadar kadar sürebilir. yani 20 yaşına kadar beklemeniz doğru bir tercih olacaktır. Bahsettiğimiz yöntemleri denediğiniz halde sakalınız çıkmıyorsa ve bu durumu dert ediyorsanız bir doktora başvurmalısınız. Sakal ekimi yapılabilir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunlara da Baktınız mı?

Tüm Hakları saklıdır.
Tema Sahibi tahubilisim@gmail.com