Walt Disney Kimdir?

5 Aralık 1901, tarihinde Şikago’da dünyaya gelen Walt Disney’in 3 erkek ve 1 kız kardeşi vardı. 7 yaşında Kansas şehrine ailesiyle birlikte taşındı, hasta olan babasına ve ailesine bakmak zorunda olduğu için çeşitli işlerde çalıştı. 14 yaşında sanat kursuna katıldı. Bir yandan okula bir yandan da Şikago sanat endüstrisine gidiyordu. 16 yaşında eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı ve ambulans şoförü olarak orduya yazıldı. 1919’a kadar Fransa’da Kızılhaçta çalıştıktan sonra Amerikaya geri döndü.

Çizdiği karikatürleri, gazetelere götürüyordu fakat kimseye beğendiremiyordu sonunda mahalli kiliselerden birinin rahibi, bu genç insanı kilisedeki etkinliklerin resimlerini çizmesi için küçük bir ücret karşılığı işe aldı. Çalışması ve kalması için bir de oda verdi. Ancak Walt Disney odada yalnız değildi. Odasında ona bir fare eşlik ediyordu. Günlerini birlikte geçirdiği bu fare, tıpkı o genç sanatçı gibi dünya çapında şöhrete kavuşacaktı. Disney o fareye, Miky Mouse adını taktı. Miky Mouse ile başlayan bu serüven, kardeşiyle kurdukları prodüksiyon şirketiyle büyüdü. Miky Mouse’u kız arkadaşı ve mini fare izledi.

Onun gerçek yeteneği olan animasyona yönelişi 1923 yılında Hollywood’a gelmesi ve Robert amcasının garajında küçük bir stüdyo kurmasıyla gerçekleşti. Los Angelsda kurduğu bu küçük stüdyoda, hayata geçirmeyi düşündüğü çizgi film ise neredeyse yarısını tamamlamış olduğu küçük bir kız ve beraberinde animasyon karakterlerinden oluşan Alice Harikalar Diyarıydı. Alice serisinin oldukça başarı kazanmasına rağmen yeteri kadar talep görememesi Walt Disneyi yeni bir karakter üzerinde çalışmaya yöneltti. Hayalini kurduğu Miky Mouse projesini hayata geçirdi. Miky Mouse eleştirmenler tarafından en önemliside halk tarafından çok sevildi.

Miky Mouse’un başarısıyla yeteri kadar para kazanan Walt Disney bu birikimini en yetenekli animasyoncuları bünyesine katmak ve yeni şirketler kurmak için harcadı. 1937 de mükemmel bir hikaye olarak tanımladığı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceleri bir Amerikan masalına dönüştürdü. Film Walt Disneye bir çok Oskar Ödülü getirdi.

1940 yılında çalışanlarının çocuklarıyla eğlenebileceği özel park projesini hayata geçiren Walt Disney, 5 yıl içerisinde Disney Land projesini oluşturdu. Bu projede çalışan hayal mühendislerine “Parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum” demişti. 1955’te Californya da ilk Disney Land eğlence parkını açtı. 1966 yılında Walt Disney’in ölümünden sonra Disney şirkesi 40 otel, 11 park, 2 su parkı, 8 büyük stüdyo, 6 plak firması ve 11 televiyon kanalı ile büyümeye devam etti.

Walt Disney 15 Aralık 1966 tarihinde Californyada 65 yaşında gırtlak kanserinden vefat etti.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunlara da Baktınız mı?

Tüm Hakları saklıdır.
Tema Sahibi tahubilisim@gmail.com