Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

AKILLI TELEFON ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER

Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gereken önemli özellikler, Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gereken özellikler, Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler, Akıllı telefon seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Akıllı telefonlar artık hemen hemen herkesin vazgeçilmezi haline gelen teknolojik ürünlerdir. Akıllı telefonları araştırma yapmak, oyun oynamak, sohbet etmek veya sosyal medyada vakit geçirmek için kullanırız. Ancak çoğumuz kullandığımız telefonun özelliğini ve yeni bir telefon almak istersek nelere dikkat edeceğimizi bilmeyiz. Sizlere en sade şekilde, teknik terimlere fazla yer vermeden yeni bir akılı telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

1) BATARYA

Akıllı telefonlarda en çok yaşanılan sorun bataryanın hemen bitmesidir. Bu yüzden bir telefon almadan önce batarya hakkında ki tüm özellikleri sorun, öğrenin ve ortalama 1,5 gün gidebilecek bataryalı telefonları tercih edin.

2) EKRAN BOYUTU VE ÇÖZÜNÜRLÜK

Akıllı telefon alırken dikkat edeceğimiz bir diğer konu ise ekran boyutu ve çözünürlük olmalıdır. Ekranın kolay çizilmemesi, canlılığının ve parlaklığının iyi olması bizim için önemlidir. Bu yüzden alacağınız telefonun ekranının yüksek dayanımlı çizilmeyen ekran özelliğinde olmasına dikkat etmelisiniz. Çözünürlük kalitesi ise mümkünse minimum süper amoled kalitesinde olmalıdır.

3) BOYUT VE AĞIRLIK

Telefonlarımızı hayatımızın her alanında kullanıyoruz. İşte, okulda, seyahatte, sokakta ve evde mutlaka yanımızda bulunduruyoruz. Sürekli kullandığımız için telefonun boyutu ve ağırlığı kolay taşınılıyor olması bizim için önemli oluyor. Eğer çok fazla oyun oynayan, film izleyen birisi değilseniz orta boyutta ve hafif telefonları tercih edebilirsiniz. Eğer durum tam tersi ise boyutu geniş olan telefonlar sizin için ideal olabilir.

4) İŞLEMCİ HIZI

İşlemci hızı telefonun fiyatını yükselten en önemli özelliğinden birisidir. Ancak ne yazık günümüz piyasalarında bu durum alıcının gözünü boyamak için kullanılabiliyor. Bu yüzden cihazın gerçek performansını anlamak için araştırma yapabilir ve ürünü kullanan kişilerden görüş ve tavsiyelerini alabilirsiniz.

5) KAMERA

İnsanların yeni bir telefon alırken en çok dikkat ettiği kamerası nasıl çekiyor, ön kamerası kaç megapiksel gibi özelliklerdir. Ancak bilmeliyiz ki artık telefonlarda megapiksel değeri eskisi kadar önemli değil. Daha çok lens açıklığı sensör kalitesi önemli. Bu yüzden düşük bir fiyata aldığınız telefonun kamerası, piyasadaki yüksek fiyatlı çoğu telefona göre oldukça kaliteli olabilir. Ayrıca alacağınız telefondan resim çekilmek veya çekilmiş resimleri incelemek sizin fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

6) RAM MİKTARI

Akıllı telefonların maliyetini artıran bir diğer özelliği ise ram miktarıdır. Ram miktarını aldığınız telefonun sınıfına göre yapabilirsiniz. Ancak normal bir telefon için 3GB ram miktarı yeterli. Bu miktar ile oyun ve uygulamaları sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.

7) BELLEK SEÇİMİ

Belki de çoğu akıllı telefon kullanıcıların yaşadığı ortak sorun saklama kapasitesinin yeterli olmamasıdır. 16 GB bir telefon için yeterli gözükse de bu alanı doldurmak sandığımızdan çok daha kolay.


Tüm bu özelliklerin dışında önemli olan kendi bütçenizi bilmenizdir. İlk önce ihtiyacınızı ve bütçenizi belirlemelisiniz. Sırf özellikleri iyi diye maliyeti yüksek bir telefon alıp kendinizi sıkıntılı bir duruma düşürmemeye dikkat etmelisiniz. Emin olun uygun fiyata ve özellikleri çoğu maliyeti yüksek telefonlarla yarışacak akıllı telefonlarda mevcut. Bir telefon almaya karar verdikten sonra iyice araştırma yapıp konu hakkında bilgi ve fikir sahibi olursanız seçimleriniz o kadar doğru olacaktır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Geçmiş Aylarda Neler Oldu!

Tüm Hakları saklıdır.
Tema Sahibi tahubilisim@gmail.com