Diş fırcalama

Doğru Diş Nasıl Fırçalanır?

İnsanın görsel olarak en önemli yerlerinden birisi dişleridir.Çoğumuz diş bakımını ihmal ediyoruz.Sadece diş fırçalamak ile diş bakımı yapmış olmayız.En azından doğru diş fırçalama ile dişlerimize azda olsa bakım yapmış olabiliriz.Peki doğru diş nasıl fırçalanır?

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır?

ilk önce ağız yapısına uygun bir diş fırçası seçilmelidir.Daha sonra diş macunu fırçaya nohut tanesi kadar sıkılır.Doğru diş fırçalama yapmak için en uygun süre iki dakikadır.Birçok insan 2 dakika olmadan diş fırçalama işinden sıkılır.

Peki bu süre neye göre hesaplanmıştır? Uzmanlar tarafından ağız tam 4 parça olarak bölünmüş ve 4 parçaya göre bu süre hesaplanmıştır.Parça başına fırçalama süresi 30 saniye olmalıdır.

Dişleri çok sert ve bastırarak fırçalama yapmaktan kaçınılmalıdır.Bu işlem hem dişlere hemde diş etlerine zarar verir.Bunun yerine dişlerinizi oldukça hassas ve nazik bir şekilde fırçalamaya özen gösterin.

Dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gereken başka bir konuda diş eti çizgileriniz ile damağın birleştiği kısımları da fırçalamaya özen gösterin. Bu olaya önem göstermeniz ile birlikte diş taşı oluşumunu da engellemiş olursunuz.

Diş etrafında kalan yemek artıkları bakteri oluşumunu sağlar ve dişin çürümesine neden olur.Bu nedenle diş fırçalarken dişlerinizin yan,arka ve iç kısımlarını fırçalamaya özen gösterin.Çok bilinen bir yöntem olmasa da dilinizi de fırçalayın.Dili fırçalamak,nefese ferahlık verirken dilde oluşan bakteri oluşumunu giderir.Bu sayede tat alma dokusunu da artırmış olursunuz.

Dış fırçasını ağıza 45 derece(yani dudaklara paralel bir şekilde) tutarak,uygun bir basınç ile fırçalama işlemi yapılmalıdır.Her bölge için 10-15 kez küçük dairesel hareketler yapılmalı ve bir fırça boyu öne gidilerek ilerlenmelidir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunlara da Baktınız mı?

Tüm Hakları saklıdır.
Tema Sahibi tahubilisim@gmail.com