Igor Alekseevich Dyatlov Kimdir

Rusya Federasyonu 13 Ocak 1936 doğumlu

Eğitimli yürüyüş grubunun lideriydi; Bütün olay onun adıdır. UPI Üniversitesinde 5. Radyo Mühendisliği Fakültesi öğrencisi oldu. Yetenekli bir mühendis, 2 yıl boyunca bir radyo tasarladı ve bir araya getirdi, bu da 1956’da Sayan Dağları’nda yapılan yürüyüşlerde kullanıldı. Ayrıca 1958’den sonra Dyatlov’un kendisi tarafından kullandığı küçük bir ocak tasarladı ve bu gezide beraberinde getirdi. Öldüğünde 23 yaşındaydı. Dyatlov 10 Mart 1959’da Mikhailovskoe mezarlığında Yekaterinburg, Sverdlovsk Oblastı, Rusya’ya gömüldü. Cenaze “ Igor Dyatlov, grubun en tecrübeli atletlerinden biriydi. Yürüyüş, Igor Dyatlov’un tek gerçek aşkıydı. Ural Dağları hakkında tutkuluydu. Urallar nadiren Himalayalar ya da Alpler ile karşılaştırılmıştır: dünyanın en tehlikeli dağları arasında görülmemekte, ya da modern dağcılara irtifa ya da ölçek bakımından ilham vermemektedirler. Urallar büyük bir uçurum ve birkaç zorlu krampa sahip değildir. 

26 Şubat 1959’da, saat 14:00 civarında grup Vizhay’a geldi. Yürüyüşün lideri olan Dyatlov, yerel postaneye gidip yolun kontrol noktasında bir telgraf yolladı. AltaMater ve ekstrem sporlar Sverdlovsk Siyasi Bürosu ile kontrol ettikten sonra Igor bir posta kartı formu için operatör istedi. Pervouralsk’taki babası Aleksei Alekseevich Dyatlov’a posta kartının arkasındaki son mesajını yolladı. Rufa (Ruffina Alekseevna), Igor’un kız kardeşi, Pervouralsk’ta 12 no’lu okulda bir öğrencidir.

-30 Derecede Can Pazarı

Çadır üzerinde yaptıkları araştırmalarda; çadırın içeriden aceleyle yırtılarak açıldığını tespit ederler. Ayrıca dağcılara ait olduğu belirtilen eşyaların tamamına yakını çadırın içerisindedir. Ancak o sırada dışarıda sıcaklık -30 derece civarındadır. Ve bu soğukta üzerlerinde koruyucu kıyafetler olmadan hayatta  kalmaları olanaksızdır. Daha sonra ormana doğru giden iki iz fark edilir. Bu izler 500 metre sonra kaybolur.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunlara da Baktınız mı?

Tüm Hakları saklıdır.
Tema Sahibi tahubilisim@gmail.com