Kalbe İyi Gelen Yiyecekler

Kalbe iyi gelen yiyecekler tüketin , kalp krizlerini önlemek için sağlıksız yiyeceklerden kaçının, ve kalbe iyi gelebilecek yiyecekler tüketmeye özen gösterin.Nelerin iyi geldiğini öğrenmek için okumaya devam ediniz.

1)Somon

Somon diğer yağlı balıklara göre tüketimi sağlık açısından oldukça elverişlidir. Bunun nedeni,aritminin (düzensiz kalp ritmi) ve aterosklerozun (atardamalarda plak birikmesi ) ve trigliseritlerin azaltılması için yapılan çalışmalarla gösterilen bol miktarda omega-3 yağ asitleri içermesidir.Kalp Dernekleri, haftada en az iki kez balık tüketimini önerir. Omega-3 yağ asitleri ayrıca diyet takviyeleri olarak da kullanılmaktadır.

2)Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesinde çözünen lif oranı yüksektir ve kolesterol düşürmek için kullanılır. Diyetisyen çoğunlukla şeker içeren  yulaf ezmesinden kaçınılmasını öneriyor ve bunun yerine eski moda ya da hızlı pişirme yulaflara yönelmeyi söylüyor. Ekmek, makarna ve irmik gibi diğer bütün tahıllar hala tam tahıl içerdikleri sürece kalp için iyi olabileceği söyleniyor.

3)Yaban mersini

Sadece yaban mersini değil, çilek ve diğer meyveler de kap sağlığına iyi geliyor. 2013’de yapılan bir araştırmaya göre, haftada yedi adet yaban mersini ve çilek yiyen kadınlar, daha az yiyenlere kıyasla, kalp krizi risk i% 32 daha düşük olduğu söyleniyor.Çalışmanın yazarları, antioksidan olarak bilinen ve antioksidan olan antosiyaninler, kan basıncını düşürebilen ve kan damarlarını genişleten bileşiklerle ilişkilendirdiler . Antosiyaninler, bitkilere kırmızı ve mavi renklerini verirler. Çalışmanın yazarları, antioksidan olarak bilinen ve antioksidan olan antosiyaninler,tansiyonu düşürebilenve kan damarlarını genişleten bileşiklerle ilişkilendirdiler .

4)Bitter çikilota

Bir kaç çalışma, bitter çikolatanın kalbinize fayda sağlayabileceğini göstermiştir.Bitter çikolata, kan basıncına, pıhtılaşmaya ve inflamasyona yardımcı olabilir.Ne yazık ki, sütlü çikolata ve çoğu şekerleme ürünleri kalbinizi korumak açısından sağlıklı olmayabiliyor.

5)Turunçgiller

Turunçgil meyveleri, düşük kalp hastalığı riski ile bağlantılı olan C vitamini açısından oldukça yüksektir.

6)Soya ürünleri

Soya ürünleri, tofu ve soya sütü de dahil olmak üzere, sağlıksız yağlar ve kolesterol olmadan diyetinize protein eklemek için iyi bir yoldur. Soya ürünleri yüksek düzeyde çoklu doymamış yağlar (sağlık için uygundur), lif, vitaminler ve mineraller içerir. Dahası, soya kan basıncını düşürebilir rafine karbonhidrat yüksek bir diyet yemek insanlar. Süt veya diğer proteinlerle karşılaştırıldığında , soya proteini aslında LDL’yi veya “kötü” kolesterolü düşürebilir.

7)Domates

Domates tüketimi artıyor ve bu iyi bir şey.Patates gibi, domatesler kalp açısından sağlıklı potasyum açısından zengindir. Artı, antioksidan likopenin iyi bir kaynağı . Kötü kolesterolden kurtulmanıza, kan damarlarını açık tutmanıza ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olabilecek bir karotenoid(biyolojik pigmentdir.). Kalorileri düşük olduğu için sağlıklı bir diyetten de uzaklaşmazsınız.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Bunlara da Baktınız mı?

Tüm Hakları saklıdır.
Tema Sahibi tahubilisim@gmail.com