Sivilce

Sivilceye Ne İyi Gelir

Sivilceye ne iyi gelir, Yüzdeki sivilce lekelerine ne iyi gelir, Sivilce lekelerine ne iyi gelir, Yüzdeki sivilcelere ne iyi gelir, Sivilce tedavisi, Yüzdeki sivilceler nasıl geçer…

Sağlıklı ve sivilcesiz bir cilt için uzmanların önerdiği düzenli beslenme programlarına uymanız yeterli olacaktır. Anormal bir durum olmadığı sürece düzenli ve dengeli beslenme ile cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Yoğun miktarda yağlı ve tuzlu yiyecekler tüketmeniz sivilcelerin oluşmasında ve sağlığınızın bozulmasında önemli rol oynamaktadır. İnsan vücudunun ihtiyacı olan yiyecekleri dozunda aldığımız zaman, cilt ve genel sağlığımız da hiç bir sorun olmayacaktır. Nadir durumlar haricinde oluşan tüm sivilceler yanlış ve düzensiz beslenme sonucunda oluşmaktadır.

Pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmak için mevsim sebze ve meyvelerini düzenli ve dozunda tüketmelisiniz. Sağlıksız ve hızlı kilo verdiren diyetlerden mutlaka kaçınmalısınız. Cildinizi sürekli temiz tutmalı, gözeneklerini temizlemelisiniz. Bol bol su içerek vücut sağlığınızı dengede tutabilirsiniz.

Sivilceye Ne İyi Gelir

Sivilcelerin tek nedeni tabii ki tüketilen yiyecekler değil. Uyku düzeninin bozulması, aşırı yorgunluk, alkol, stres ve artan testosteron hormonu da sivilcelerin oluşmasında ve artmasında başrol oynamaktadır.  Gıda ve cilt bakımı yardımı ile sivilcelerinizden kurtulamıyor, sivilceleriniz artıyorsa mutlaka uzman doktor tarafından kontrol edilmelisiniz.

  1. Meyve ve Sebzeler: Cildin kendini yenilemesi ve koruyabilmesi için birçok mineral ve vitamine ihtiyacı bulunmaktadır. Özellikle A vitamini, sivilcelerin oluşmasını ve cildi yenilemesi ile ünlüdür. Sivilce kremlerinin birçoğu yoğun miktarda A vitamini içermektedir. A vitamininde bulunan antioksidan özelliği vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

Bunun dışında sivilce oluşmasını engelleyen ve tedavi süresince kullanılabilecek meyve ve sebzeler arasında havuç, kavun ve ıspanak en etkili çözümler arasında yer almaktadır. Tükettiğiniz sebze ve meyveleri yoğun bir şekilde tüketmeniz ters etkilere neden olabilir. Sebze ve meyve tüketirken farklı renk ve cinsleri tercih etmeniz gerekmektedir.

  1. Balık: Kırmızı ete göre çok daha sağlıklı bir gıda olan balık, bol miktarda protein, çinko ve mineral içermektedir. Çinko saç ve sivilceler için en önemli mineraller arasında yer almaktadır. Ancak fazla çinko tüketimi toksin etkisi yaratarak vücuda zarar vermektedir. Çinko takviyeleri doğal yollar dışında alınırken mutlaka uzman doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Yeterli miktarda çinko ve genel sağlık için önemli bir rolü bulunan omega-3 yağ asitleri için alabalık, ton balığı, somon gibi soğuk su balıklarından yiyebilirsiniz.

Birçoğumuzun ergenlik kâbusu olan sivilceler artık hayatımızın her anında başımıza bela olmaya ve cildimizi rahatsız etmeye devam ediyor. Ancak sivilcelerden kurtulmak o kadar zor değil. 5 basit yöntemle sivilcelerimizden kurtulabiliriz.

5 ADIMDA SİVİLCELERDEN KURTULMA YÖNTEMLERİ

 

1) BUZ UYGULAMASI YAPIN
Buzun dindirici ve sakinleştirici bir etkisinin olduğunu hepimiz biliyoruz. Pamuklu bir bezin içerisine bir buz küpü koyup sivilce kızarıklığının, şişliğinin veya iltihaplı bölgenin olduğu yere fazla bastırmadan uygulayın. Bu yöntem kızarıklığın azalmasını ve şişliğin geçmesini sağlayacaktır. Uygularken sivilce üzerine fazla bastırmamaya özen gösterin. Aksi takdirde iltihap etrafa dağılabilir ve üzücü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

2) LİMON SUYU İLE SİVİLCELERİNİZİ TEDAVİ EDİN
C vitamini açısından zengin olan limon, sivilcelerin geçmesinde de oldukça etkili bir besindir. Limonu ister yarım bir halde yüzünüze uygulayın isterseniz küçük bir kaba suyunu sıkıp, pamuklu çubuk yardımı ile sivilcelerinizin üzerine uygulayın. Yüzünüzde hafif bir yanma hissedebilirsiniz ancak sonuçtan memnun kalacaksınız.

3) SARIMSAK İLE SİVİLCE SORUNUNUZU ORTADAN KALDIRIN
Sarımsak hepimizin bildiği gibi doğal bir antibiyotiktir. Karşılaştığımız bazı hastalıklarımızda doğal bir yöntem arıyorsak, saçlarımız için doğal bir şampuan arıyorsak genelde sarımsak veya sarımsaklı ürünleri tercih ederiz. Aynı tercihi sivilce sorunumuz içinde gönül rahatlığı ile yapabiliriz. Sivilce oluşmaya başladığı zaman bir diş sarımsağı ortadan ikiye bölerek sivilcenin oluşmaya başladığı yere sürerseniz, sivilce çabucak kurur ve ortadan kaybolur.

4) DİŞ MACUNU İLE SİVİLCELERİNİZİ KURUTUN
Sivilcelerin kolaylıkla kurumasını sağlayan bir başka yöntem ise diş macunudur. Sivilce olan noktaya diş macunu sürmek sivilcenin kurumasını sağlar. Ancak sürülen diş macununun jel olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Yatmadan veya gün içerisinde sivilceli bölgeye diş macunu sürüp en az yarım saat yüzünüz de bekletin ve daha sonra ılık su ile durulayın.

5) BUHAR İLE CİLDİNİZİ VE SİVİLCELERİNİZİ TEMİZLEYİN
Grip olduğumuzda tıkalı burnumuzu açmak için, cilt bakımında gözenekleri açmak için kullanılan buharı sivilcelerimizi yok etmek içinde kullanabiliriz. Kaynattığınız su dolu kabın üzerinde 15-20 dakika kadar beklemek gözeneklerinizi açacak ve cildinizin nefes almasını sağlayacaktır. Bu yöntem ile aynı zamanda cildiniz bakterilerden ve kirlerden arınmış olur. Böylece sivilce oluşumuna yer kalmaz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Geçmiş Aylarda Neler Oldu!

Tüm Hakları saklıdır.
Tema Sahibi tahubilisim@gmail.com