Ayak kokusu nasıl engellenir?

AYAK KOKUSUNU ENGELLEYECEK 7 PÜF NOKTA

Ayak kokusu giderme yöntemleri,  Ayak kokusu nasıl giderilir?,  Ayak kokusundan kurtulma yolları,  Ayak kokusundan kurtulmak için yapılması gerekenler

Ciltte biriken bakterilerin birleşmesi sonucunda, uzun bir süre ayakkabı ile durduğumuzda ve yanlış çorap veya ayakkabı seçimi sonucunda ayaklarımızda bulunan bakteriler salgılanan yüksek miktarda ter ile birleşerek kötü koku oluşmasını sağlar. Bu kokunun oluşmaması için ayakkabılarımızı ve ayaklarımızı mutlaka havalandırmamız gerekir. Eğer çalışıyorsak, uzun bir süre işte veya okulda duruyorsak ve havalandırma gibi bir şansımız yoksa belirli püf noktalarla ayak kokusunu giderebiliriz.

Sirkeli su

Sirkeli Su

Sirkeli su ayak kokularını azaltmada en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Yapılan araştırmalara göre sirkenin bakterileri öldürmek gibi bir etkisinin olduğu ispatlanmıştır. Bu yüzden çoğu insan sirkeyi hayatının her alanında kullanamaya başladı. Ayaklarınızı sirkeli suda bekletmek veya sirkeli su ile yıkamak ayak kokusundan kurtulmanızı sağlar.


siyah caySiyah Çay

Siyah çay içerisinde bulunan tannik asit ile bakterileri öldürmede ve koku oluşumunu engellemede oldukça etkilidir. İsterseniz yarım litre suya 2 poşet siyah çay ekleyin ve 15 dakika kaynatarak demlenmesini sağlayın. Soğuduktan sonra ayaklarınızı bu suda yarım saat bekletin ve ardından kullanıyorsanız mantar veya ayak bakım kreminizi sürün. Bu yöntemi 1 veya 2 hafta her akşam uygularsanız ayaklarınız uzun bir süre kuru kalacak ve koku oluşumu azalacaktır. Ayrıca koku yapan ayakkabınızın içerisine bir tutam siyah çay koymanız ve sabaha kadar bekletmeniz de ayakkabıda oluşan kötü kokunun kaybolmasını sağlayacaktır.


Lavanta Yağı

Sakinleştirici etkisi olması nedeni ile tercih ettiğimiz lavanta yağını ayak kokusu içinde tercih edebiliyoruz. 1 litre suyu 1 çay kaşığı lavanta yağı ve ayaklarınızı hazırlamış olduğunuz su ile yıkayın. Böylece hem ayak kokusunu hem de mantar oluşumunu önlemiş olacaksınız.

 


Kabartma Tozu

Yatmadan önce 1 litre suyun içerisine 1 yemek kaşığı kabartma tozunu ekleyin. Ayaklarınızı suyun içerisinde 20 dakika bekletin. Düzenli olarak haftada 3 defa yapmaya özen gösterin.

 

 


Ayak Kremleri ve Ayakkabı Spreyleri

Ayak kokusu oluşumunu engellemek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise günlük düzenli olarak eczanelerden veya kozmetik mağazalarından satın aldığınız ayak bakım kremlerini uygulamak. Ayrıca ayakkabı spreyleri de geçici olsa da ayak kokusu oluşumunu engeller.

Doğru Ayakkabı ve Çorap Seçimi

Ayakkabı seçimi ayak kokusunun oluşmasına neden olan bir diğer faktördür. Seçilen yanlış ayakkabı veya mevsime göre giyilen yanlış ayakkabı ayak kokusu oluşumu yapabilir. Örneğin; yaz ayında kalın bir bot giymek veya kalın çoraplar tercih etmek ayaklarımızın olduğundan daha fazla terlemesini ve bakteri üretmesini sağlar. Oluşan bu bakterilerde ciddi derecede koku yapabilir. Çorap seçiminin de en az ayakkabı seçimi kadar önemli olduğunu bilmeliyiz.

Cerrahi Yöntemler

Ayak kokusunu önlemek için tıp alanında da önemli adımlar atıldı. Uzmanlara göre ter bezlerine uygulanan botoks ile el ve ayaktaki aşırı terleme ve bakteri oluşumunun önüne geçmek mümkün. Ancak her ne kadar mümkün olsa da doğal yöntemlerle ayak kokusundan kurtulmaya çalışmak çok daha faydalı. Eğer botoks yaptırmak gibi bir düşünceniz varsa mutlaka bir doktora başvurmalı, iyice araştırmalı ve daha önceden uygulama yaptıran kişilerden tavsiye almalısınız.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Geçmiş Aylarda Neler Oldu!

Tüm Hakları saklıdır.
Tema Sahibi tahubilisim@gmail.com